Po co? Dlaczego?

Po co?

Żeby zapisać zdobytą wiedzę.

Internet pełen jest danych – zbiorów faktów oraz informacji – interpretacji danych i sposobów użycia. Technicznych dokumentacji programów i funkcji, poradników (tutoriali) opisujących czynności krok po kroku. Codziennożyciowych artykułów opisujących cechy obiektów (takich jak przyprawy używane w kuchni, rośliny sadzone w ogródku) i zależności między nimi.

Wiedza to informacja użyta w praktyce. To zdobyte fakty i dane, ich przeanalizowanie, zrozumienie oraz umiejętność wykorzystania dla swoich celów i potrzeb.

Poświęcamy dużo czasu na zdobycie wiedzy. Na wyszukanie informacji i ich przetworzenie. Oraz użycie w praktyce – bo najczęściej szukamy jej, gdyż mamy problem do rozwiązania.

To jest miejsce, by zapisać wyniki tej pracy. Przy okazji ją porządkując, gdyż tekst pisany wymaga precyzyjnego i zwięzłego wyrażenia myśli.

Dlaczego?

Żeby mieć tę wiedzę w jednym miejscu. Pytania, odpowiedzi, skrypty, notatki.

O czym?

O tym, co chcemy zapamiętać. Przykłady?

Rozwiązanie problemu, nad którym długo siedzieliśmy i jesteśmy dumni z efektów, a do tego może służyć w przyszłości jako przykład i podstawa do podobnych prac.

Przepis, czy to na ciasto, rozplanowanie warzywniaka czy reinstalację systemu. Rzeczy powtarzalne, przy których uczymy się na błędach. I warto wtedy wiedzieć, co dokładnie ostatnio zrobiliśmy, żeby zaplanować, co przy kolejnej iteracji zmienić.

Odpowiedzi na różnorakie pytania. Takie proste, pojawiające się przy okazji, wynikające z ciekawości światem, jak problem osadu z herbaty. Często skutkują kilkugodzinnym szperaniem po internecie, przeglądaniem dyskusji pełnych wątpliwej jakości argumentów „wiadomo, że tak”, by wreszcie wyłuskać satysfakcjonującą odpowiedź.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s